Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta priimant penkioliktosios Vyriausybės narius
2008-12-17  
Didžiai gerbiamieji,

Man šiandien be galo malonu pasveikinti Jus čia susirinkusius ir padėkoti Jums, kad prisiėmėte atsakomybę už mūsų valstybės ir mūsų žmonių gerovę. Visais laikais su nauja Vyriausybe piliečiai sieja savo geresnės dabarties ir ateities viltis. Tačiau į Jus yra dedami dar didesni nujaučiamos krizės išgyvenimo ir kuo lengvesnio jos poveikio lūkesčiai.   

Nėra jokios abejonės, kad ši Vyriausybė dirbs Lietuvai nelengvu, netgi sunkiu metu, todėl kaip niekada būtina Jūsų atsakomybė ir pasiryžimas dirbti ne dėl įvaizdžio, bet dėl rezultato. Lietuvos žmonės, patikėję dešiniosiomis ir liberaliosiomis politinėmis jėgomis, laukia politinio atsinaujinimo - protingos alternatyvos aštuonerius metus valdžioje buvusioms kairiosioms jėgoms.

Jūsų, penkioliktasis nepriklausomos Lietuvos ministrų kabinetas, pradeda darbą, kai Lietuva su mažiausiais nuostoliais turi išgyventi pasaulinę ekonomikos ir finansų krizę. Valdžios pasikeitimas turi mažiausiai kainuoti šalies biudžetui, be to, turi būti skaidrus ir efektyvus.

Prieš Jūsų akis yra didžiulis iššūkis, nes teks taisyti anksčiau valdžiusiųjų padarytas klaidas, nedaryti naujų ir imtis būtinai reikalingų pertvarkų, kurioms nesiryžo ankstesnės vyriausybės, tačiau nesugadinti to, kas buvo padaryta gerai.


Kaip ir ankstesnes vyriausybes, Jus irgi norėčiau paraginti nebijoti nepopuliarių žingsnių, kuriuos bando stabdyti jau dabar girdima atskirų interesų grupių kritika dėl planuojamo mokesčių lengvatų panaikinimo. Turiu iš anksto pasakyti, kad Jūs jau parodėte ryžtą, bet atsakas į tai turi būti išsamiai ir aiškiai visuomenei pristatyta būtinų priemonių nauda ateičiai. Ir toliau reikės veikti ryžtingai, tačiau atsakingai - iš ateities perspektyvų pasverkite kiekvieną žingsnį ar net prieš tai ištartą žodį.  Sunkmetį įveiksime tik palaikomi Lietuvos žmonių.

Vienas iš svarbiausių darbų, kurį Jūs jau dirbate, yra biudžetas, kuris Lietuvai nežada tokio gero gyvenimo, kaip anksčiau. Sudarydami jį, turime atidžiai įvertinti, ar visiems galima taikyti taupymo lygiavą. Ar iš palyginti menkai finansuotos kultūros, jautrių socialinių reikalų lengva ranka nurėšime  lygiai tiek pat, kiek ir iš kitų sričių? Ar užsidarius kultūros leidiniams, regionų laikraščiams, gerokai pabrangus knygų leidybai, nesumažės laisvo kultūringo žodžio sklaida ir jo galia?  Tai esminiai klausimai, o jų turbūt nedaug kas ėmėsi rimtai svarstyti.

Vyriausybė turi pasverti ir šį iššūkį. Kaip Jums puikiai žinoma, Valstybės biudžetas nėra vien tik pajamų ir išlaidų skaičiai, tarp kurių reikia išlaikyti pusiausvyrą. Visų pirma tai yra priemonė, padedanti spręsti tas žmonių problemas, kurių jie vieni nepajėgūs įveikti. Tai – valstybės finansų sistema, atspindinti mūsų prioritetus ir apsisprendimą imtis pertvarkų. Todėl atsakingai įvertinkime, ar, vienodai visur sumažinę išlaidas, nesunaikinsime tų svarbių veiklos sričių, kurioms atkurti reikės ne tik didelių pinigų, bet ir mūsų kai kada prarastų vertybių.

Tikiu Jūsų įžvalgumu ir atsakomybe už mūsų ateitį. Noriu tikėti, kad Lietuvos kelyje būsime bendraminčiai ir bendradarbiai. Greitą ir efektyvų koalicijos suformavimą dauguma Lietuvos žmonių palaikė tarpusavio sutarimo ir geranoriškumo ženklu. Tad nenuvilkite jų. Būkite tokia valdžia, kuri iš tikrųjų vykdo savo rinkėjų valią.

Aš tikiu Jumis ir noriu palinkėti šiai naujajai Vyriausybei sėkmės, nes tai turbūt mūsų visų bendras tikslas. Ir ta pačia proga - gražių švenčių.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti