Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta Vilniuje, Katedros aikštėje, Lietuvos kariuomenės dienos proga
2008-11-23  
Nuotrauka
Gerbiamieji Lietuvos kariai, brangūs savanoriai, veteranai,
Šių iškilmių dalyviai ir svečiai,

Sveikinu visus Lietuvos piliečius, visus laisvės gynėjus su Lietuvos kariuomenės diena. Sveikinu su švente, kuri iš praeities iškelia garbingiausias tautos gyvenimo akimirkas, kilniausius žygius, istorinius vardus. Kuri mums primena istorijos pamokas ir teikia drąsos kurti ateitį.  

Tokios pat drąsos, entuziazmo ir idealizmo vedama, 1918-ųjų Lietuva pradėjo kurti savo kariuomenę. Prieš devyniasdešimt metų neįtakinga, nelabai svetingai sutikta naujojoje Europoje mūsų tauta įrodė savo teisę į laisvę, o savanoriai ir kariai tai apgynė krauju.

Beveik prieš dvidešimt metų istorija pasikartojo: Kovo 11-osios Lietuva, siekianti grįžti į demokratinę Europą, vėl ėmėsi kurti savo valstybę, savo ginkluotąsias pajėgas. Nelaukdami palankesnės politinės situacijos, nebijodami kažkam neįtikti, nepripažindami žodžių “neįmanoma” ar “sunku”.

Šiandien regime to entuziazmo rezultatą: Lietuva – laisva, o moderni lietuvių kariuomenė – patikimas partneris daugianacionalinėje NATO karinėje bendrijoje. Ir užsienio politikai, ir karinių struktūrų vadovai žino: Lietuvos kariai – tai profesionalūs sąjungininkai, pasirengimu nenusileidžiantys kolegoms iš stipriausių valstybių.       

Šiandien galime džiaugtis mūsų tarptautiniu įvertinimu. O kartu galime didžiuotis, kad Lietuvos kariuomenė savo kantria ir pasiaukojama tarnyba užsitarnavo ir visuomenės pagarbą, kad ji iš tikrųjų – mūsų, sava. Lietuvos piliečiai žino, kad kilus grėsmei ar ištikus nelaimei, visada yra iš kur laukti pagalbos. Tai – tikras kariuomenės ir piliečių solidarumas bei pasitikėjimas, skirtingas nuo to, kokį pusę amžiaus nesėkmingai mėgino deklaruoti okupantų valdžia. Ir kartu tai – labai didelė vertybė Lietuvos valstybei, kiekvienam jos piliečiui.

Drįsčiau sakyti, kad šis artumas kartoja mūsų Tėvynės istoriją.

Visų laikų Lietuvos laisvės gynėjai – devynioliktojo amžiaus sukilėliai, dvidešimtojo amžiaus pradžios savanoriai, pokario partizanai, Sausio tryliktosios laisvės kariai – visi jie veikė ne tik ir ne tiek savo pačių, kiek visų tiesos siekiančių piliečių vardu. Tautos moralinė parama drąsino kovotojus einant į mūšį, o garbingą žuvusiųjų atminimą įprasmino istorijos pasakojimais ir dainomis, kurias traukia šių dienų kariai.       

Į šią garbingų tradicijų tąsą, į Lietuvos karių pasirengimą, ištikimybę laivės idealams ir savo valstybei žvelgiu su pasididžiavimu, pagarba ir dėkingumu. Ačiū už tarnybą Tėvynei, ačiū už ištikimybę laisvės gynėjo pašaukimui.   

Tikiu, kad šiuos žodžius šiandien mintyse taria visa Lietuva. Ačiū Jums!

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti