Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta 2008 metų lapkričio 17 dieną Vilniuje, pirmajame naujojo Seimo posėdyje
2008-11-17  

Gerbiamasis Lietuvos Seime, mielieji parlamentarai,
Posėdžio viešnios ir svečiai,

Lietuvos viešasis gyvenimas verčia naują puslapį. Į pirmąjį posėdį susirinko naujasis Seimas, su kuriuo Lietuvos piliečiai nuo šiandien sieja savo lūkesčius ir viltis. Nuo šios dienos nuo Jūsų daugiausiai priklauso Lietuvos garbė ir gerovė, valstybės įvaizdis pasaulyje ir piliečių savijauta šalies viduje.

Esate bendruomenė, priimanti Lietuvai svarbius įstatymus. Neužmirškite, kad Jūsų veikla pagrįsta pagrindiniu mūsų šalies įstatymu – Lietuvos Konstitucija. Tai ne tik svarbiausia įstatymų bazė, bet ir Lietuvos demokratijos pagrindas. Pasirinkote darbą parlamente, pasiryžote dirbti įstatymus leidžiančioje institucijoje, todėl prisiminkite: demokratija kartais gali būti nepatogi, nes įstatymais riboja veiklos galias ir kartu reikalauja didelės atsakomybės. Tačiau realiai veikianti demokratija ir yra savų interesų siaurinimas ar net atsisakymas vardan gerovės tų, kurie Jus išrinko.   

Deja, būta ne vieno atvejo, kai valdžios institucijos leido sau paminti Konstituciją ir nepaisyti įstatymų. Kartojau ir kartosiu, kad toks atsainus požiūris yra apgaulingas, nes sukelia visuomenės nepasitikėjimą ir nepagarbą valdžios institucijoms, net pačiai valstybei. Todėl šiandien klausiu savęs ir Jūsų: negi dabar, baigdami skaičiuoti antrąjį Nepriklausomybės dešimtmetį, pradėsime neigti savo Konstituciją?  

Tikiuosi, kad to nebus. Jūsų veikla, susiklosčius probleminėms ar prieštaringoms situacijoms, atskleis Jūsų tikrąjį gebėjimą dirbti, parodys, ar iš tikrųjų vadovaujatės valstybės interesais. Todėl primygtinai raginu: nekartokite buvusiojo Seimo klaidų.

Šiomis dienomis pasaulyje daug kalbama apie permainų būtinybę. Būkite šių permainų, vykstančių mūsų šalyje, dalis. Lietuva pavargo nuo nepabaigiamų kalbų apie teismų, aukštojo mokslo, sveikatos apsaugos sistemos reformas, kai realiai vyksta tik tų reformų imitacija. To rezultatas geriausiu atveju – stovėjimas vietoje, bet neretai – ir didelis žingsnis atgal, grįžimas kelerius metus į praeitį. Užuot modernizavę problemines sritis, vis labiau tolstame nuo realių sprendimų, pamištame užsibrėžtus tikslus. Naujojo Seimo darbo pradžia – gera proga įgyvendinti turimas galimybes ir imtis vykdyti pažadus.  

Piliečiai iš naujojo Seimo laukia rimto ir atsakingo požiūrio į biudžeto priėmimą, laukia rimtų ir atsakingų sprendimų priimant finansinės krizės iššūkį.

Negaliu nutylėti dar vieno niekam garbės nedarančio reiškinio, kuris smarkiai nusmukdė mūsų politinę kultūrą ir iškreipė viešuosius santykius. Politikoje pastebima atvirų revanšistinių nuotaikų, tarsi valdžios buvo siekiama turint tik vieną tikslą: atsigręžti ir savotiškai atkeršyti prieš tai valdžioje buvusiems. Apie kokią politinę kultūrą, kokį politinį ir tiesiog žmogiškąjį orumą esant tokiai situacijai galime kalbėti? Gerbiamieji parlamentarai, neužmirškite: nuo šiol Jūsų įsipareigojimas yra tauta ir valstybė.     

Lietuva laukia ir linki Jums rimto, atsakingo, konstruktyvaus darbo priimant įstatymus ir įgyvendinant parlamentinę kontrolę. Piliečiai tikisi, kad nebus prieštaravimų tarp Lietuvos Seimo nario sąžinės ir Lietuvos Konstitucijos saugomų vertybių. Kad Lietuva Jūsų darbus, laikyseną ir elgesį galėtų laikyti garbingu priesaikos įgyvendinimu.

Sveikinu naująjį Seimą, sveikinu visas parlamentares ir parlamentarus. Prasmingų Jums darbų.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti