Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Prezidento V. Adamkaus kalba, pasakyta Metų žinių ekonomikos įmonės apdovanojimų ceremonijoje
2008-10-17  

Gerbiamieji žinių ekonomikos kūrėjai,
Naujovių versle puoselėtojai,
Brangūs svečiai,

Malonu pasveikinti Metų žinių ekonomikos įmonių konkurso laimėtojus – Lietuvos įmones, kurios šiais metais pasiekė geriausių rezultatų žinių ekonomikos srityje. Šiandien, kaip Jums jau žinoma, apdovanosime pažangiausias aukštųjų technologijų, tradicinės pramonės bei paslaugų sektoriaus įmones ir įteiksime specialų apdovanojimą sėkmingiausiai jaunai aukštųjų technologijų įmonei.

Sudėtinga dabartinė ekonomikos padėtis ir nedžiuginančios ateities prognozės dar labiau iškelia žinių ekonomikos, pagrįstos aukštosiomis technologijomis, inovacijomis bei mokslo žiniomis, svarbą ir poreikį.

Šiuo pasaulinės finansų krizės metu Lietuva privalo imtis ryžtingų sprendimų ir efektyviai valdyti viešojo sektoriaus išlaidas. Efektyvus tokių išlaidų valdymas, kartu su efektyvia švietimo sistema, yra vieni iš svarbiausių pažangios žinių ekonomikos ramsčių. Todėl neabejotinu prioritetu turi tapti iki šiol vis dar neleistinai įstrigusios aukštojo mokslo reformos išjudinimas iš stagnacijos ir, svarbiausia, jos įgyvendinimas.

Džiaugiuosi, kad kylančios ekonomikos problemos nesustabdė informacinių ir telekomunikacinių technologijų plėtros Lietuvoje. Jau šiandien ir miesto, ir kaimo gyventojai gali naudotis Vidaus reikalų ministerijos įgyvendinto projekto „Viešųjų interneto prieigos taškų tinklo plėtra“ įrengtais net 875 [aštuoni šimtai septyniasdešimt penkiais] viešaisiais interneto prieigos taškais. Noriu padėkoti visiems šio, šiais metais užbaigto, projekto įgyvendintojams ir rėmėjams – Jūsų rūpesčio ir Jūsų pastangų dėka Lietuva pirmauja Europoje pagal viešųjų interneto prieigos taškų skaičių, tenkantį vienam gyventojui. Populiarėjančios e.bankininkystės, e.prekybos, e.mokymosi ir kitos elektroninės paslaugos dar kartą atskleidžia informacinių bei telekomunikacinių technologijų svarbą ir kartu skatina greičiau bei efektyviau įgyvendinti e.valdžios idėjas. Šiandien jau galime drąsiai pasakyti ir svarstyti: galbūt Lietuva turėtų drąsiau ir ryžtingiau pasukti e.demokratijos formavimo keliu?

Lietuvos žmonės vis efektyviau naudojasi ir mobiliųjų telekomunikacijų paslaugomis. Eurobarometro skelbiamos apklausos atskleidžia įdomią ir kitur mažiau pastebimą tendenciją – mūsų šalyje daugiau nei pusė – 53 nuošimčiai – namų ūkių yra mobilūs, naudojasi tik mobiliuoju ryšiu. Šis rezultatas rodo Lietuvos žmonių atvirumą technologijų naujovėms ir norą naudotis visomis moderniausiomis priemonėmis. Džiugu, kad šiuo rodikliu lenkiame daugelį senesnes naujųjų technologijų tradicijas turinčių Europos valstybių. Taip pat daugiau nei dvigubai lenkiame ir Europos Sąjungos, kurioje populiaresnis yra fiksuotas ryšys arba fiksuoto ir mobiliojo ryšio derinys, vidurkį – 24 nuošimčiais.

Deja, būtina atkreipti dėmesį ir į ne tokius džiugius faktus. Šiuo metu Lietuvoje aukštųjų technologijų gamybos dalis sudaro vos 6 nuošimčius Bendrojo vidaus produkto ir nesiekia net pusės Europos Sąjungos vidurkio.

Reikia tikėtis, kad šiuo metu Lietuvoje vykstantys politinio gyvenimo pokyčiai – naujojo Seimo išrinkimas ir naujosios Vyriausybės formavimas – atvers kelius naujovėms ir inovatyviems veiksmams. Labai svarbu, kad naujoji Vyriausybė ir Seimas atkreiptų dėmesį į investicijas bei inovacijų plėtrą vis dar stabdančias kliūtis ir ryžtųsi priimti reikiamus sprendimus.

Žinių ekonomika gali padidinti Lietuvos viešojo sektoriaus ir švietimo sistemos efektyvumą, paskatinti technologijų pažangą. Tai yra vienas svarbiausių produktyvumo augimo būdų, kuris leistų užtikrinti tolesnį ekonomikos augimą. Tikiuosi, kad dabartiniai ekonomikos sunkumai paskatins Jus dar labiau atsiverti inovacijoms ir dėti tvirtus pamatus savo įmonių bei visos šalies žmonių gerovei.

Tad šiandien galiu drąsiai pasakyti: džiaugiuosi šiandien galėdamas padėkoti Žinių ekonomikos forumui ir visoms konkurse dalyvavusioms Lietuvos įmonėms, nes Jūsų konkretūs veiksmai padeda įgyvendinti pažangą nešančią žinių ekonomiką Lietuvoje.

Ačiū Jums visiems!

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti