Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta 2008 metų spalio 5 dieną, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, renginyje, skirtame Mokytojų dienai
2008-10-05  
Brangūs mokytojai,

Ačiū Jums už praeitį, šiandieną ir ateitį. Lietuva tęsia gražią tradiciją - švenčia Mokytojų dieną. Pedagogai nuoširdžiai sveikinami, viešpatauja šventinė nuotaika.

Tačiau šventės greitai praeina, mokyklų bendruomenės toliau tęsia savo darbą, kurio tikrai negalime pavadinti lengvu. Mokykla – tai integrali visuomenės dalis, joje tartum veidrodyje atsispindi mūsų laimėjimai ir tobulėjimas, o kartu ir mūsų problemos, baimės, nepasitikėjimas, pilietinių, o kartais ir žmogiškųjų ryšių stoka. Todėl žmones, pasiryžusius šiuos ryšius megzti, pagarbiai vertinu kaip tikrus idealistus, kurie ne deklaruoja gražias idėjas, o kasdieniu darbu jas įgyvendina. Kalbu apie Lietuvos pedagogus. Apie žmones, kurie, nepaisydami visų sunkumų ir problemų, vis tiek renkasi šį darbą. Apie žmones, skleidžiančius visuomenėje šviesą ir mokslo, ir dvasios prasme.  

Iš tikrųjų Lietuvos mokykloje, kaip ir visoje visuomenėje, yra daug problemų. Tačiau būtų neteisinga kalbėti apie mūsų švietimo sistemos skaudulius ir nutylėti viltingąją jos pusę. O ji tikrai yra. Iškalbingas faktas: čia, šioje salėje, yra daugiau nei penki šimtai jaunų mokytojų, šiais metais pradedančių darbą Lietuvos mokyklose. Dėkoju Jums, pasirinkusiems būtent tokį savo kelią, sveikinu ir linkiu kuo geriausios sėkmės profesinėje veikloje.

To paties linkiu Lietuvos aukštųjų mokyklų absolventams, dalyvaujantiems projekte Renkuosi mokyti. Ši iniciatyva į mokyklas dirbti atveda daug gabaus jaunimo, o kartu primena: mokytojas ne tik moko, bet ir pats nuolat mokosi. Mokosi bendrauti su vaikais ir jaunimu, kaupia profesinę ir žmogiškąją patirtį, padeda jaunajai kartai atrasti ir suvokti savo vietą visuomenėje.  

Turbūt kiekvienas savo gyvenime sutikome asmenybių, apie kurias sakoma: Mokytojas iš pašaukimo. Tokių, kurios skatina gyventi prasmingai ir dorai, būti žmogiškiems, siekti idealų. Dabar – Jūsų eilė tęsti jų darbą ir kartu su matematikos ar gimtosios kalbos žiniomis perteikti žmogiškumo, pilietiškumo, prasmingo gyvenimo pamokas. Tikra mokykla niekada nebuvo ir negali būti vien žinių kalvė. Čia žmonės mokosi bendrauti, gerbti šalia esantį, tikėti juo ir savo tauta. Čia prasideda tikrasis žmogiškumas ir tikrasis patriotizmas. Čia, mokyklos klasėje, prasideda Lietuva. Todėl girdėdami sakant ,,Kokia Lietuva, tokia ir jos mokykla”, pagalvokime šiek tiek į ateitį ir atsakykime: ,,Kokia šiandienos mokykla, tokia bus rytojaus Lietuva”. O mūsų mokykla tikrai turi šviesių, savo darbui atsidavusių žmonių, skleidžiančių tikrąsias vertybes. Kalbu apie žmones, pelniusius garbingą Metų mokytojo vardą, ir apie kiekvieną, negailintį laiko, jėgų ir pastangų, skatinantį jaunimą būti kūrybiškais, geranoriškais, jautriais ir solidariais Lietuvos žmonėmis.        

Neužmirškime ir nenuvertinkime šio mokyklos matmens. Žinių visuomenė, apie kurios kūrimą nuolat kalbame, neįmanoma be humanizmo, be glaudaus piliečių ir kartų tarpusavio ryšio. Tai – svarbiausia kryptis ir tikslas, į kurį turi būti nukreiptas Jūsų entuziazmas ir idealizmas. Tai – vienintelis kelias išmokyti jaunimą nuo mažens pasitikėti savimi, savo bendraamžiais ir vyresniąja karta, pasitikėti savo mokykla ir -- savo Lietuva.      

Ačiū visiems, kurie eina šiuo keliu, ir kurių dėka mokykla ne tik suteikia profesinių žinių, bet ir pakviečia į prasmės, išminties, visuomeniškumo ir patriotizmo pamokas.

Sveikinu šios šventės proga visus buvusius, esamus ir būsimus Lietuvos mokytojus. Linkiu Jums tvirtybės. Telydi Jūsų darbą mūsų visų supratimas, dėkingumas ir pasitikėjimas.   

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti