Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus tostas, pasakytas valstybinio vizito Čilės Respublikoje metu
2008-07-24  
Nuotrauka

Jūsų Ekscelencija Prezidente Michelle Bachelet,
Gerbiamosios ponios ir ponai,

Ačiū Jums už svetingumą, kurį Alma, aš ir visa mūsų delegacija jaučiame Jūsų nuostabioje šalyje ir jos sostinėje Santjage. Esame čia, nes norime plėsti Lietuvos ir Čilės partnerystę bei sutvirtinti mūsų ryšius, siekiančius devynioliktąjį amžių. Tada mūsų tautas sujungė iškilus Čilės, Lietuvos bei Lenkijos sūnus ir viso pasaulio pilietis Ignotas Domeika. Šis Vilniaus universiteto auklėtinis, gimęs kūrybai, mokslui ir atradimams, ne tik įnešė svarų indėlį į Čilės mokslo ir švietimo istoriją, bet savo žymiais darbais pats tapo tos istorijos dalimi.

Simboliška tai, kad Domeika, Lietuvoje ir Lenkijoje kovojęs dėl laisvės, ją rado ne savo gimtajame krašte, tuo metu okupuotame carinės Rusijos, bet toli nuo jo - Čilėje. Ši laisvės jungtis dar kartą suartino mūsų tautas po Antrojo pasaulinio karo, kuomet Čilė atsisakė pripažinti neteisėtą Lietuvos ir kitų Baltijos šalių sovietinę okupaciją. Mes to niekada nepamiršime. Kaip nepamiršime ir to, kad Čilė buvo pirmoji iš visų Lotynų Amerikos šalių, pripažinusi Atkurtos Lietuvos Nepriklausomybę 1991 metais.

Mūsų tautų kova už savo būvį, už laisvės ir demokratijos idealus pareikalavo daug pastangų ir netgi aukų. Jūsų, Gerbiamoji Prezidente, gyvenimas atspindi šį nelengvą kelią. Jūs buvote patekusi į valdžios nemalonę, tačiau atsisakėte būti auka ir kovojote iki galo. Jūsų gyvenimo istorija liudija, kad vieno žmogaus dvasia yra stipresnė už valdžios priespaudą, ir tai suteikia vilties milijonams viso pasaulio žmonių.

Šiandien Čilė yra stabili ir tvirta demokratija, ir tai leido Jūsų šaliai prisiimti vis daugiau ir vis svarbesnį vaidmenį tiek regioniniu, tiek ir tarptautiniu lygiu. Jūs daug prisidėjote prie taikos užtikrinimo Haityje, Jūsų svarus indėlis į Tarptautinės atominės energetikos agentūros veiklą. Lietuva, kaip ir Čilė, jaučia atsakomybę už tarptautinį saugumą ir stabilumą, todėl mes vadovaujame Afganistano Goro provincijos atstatymo grupei ir dalyvaujame kitose tarptautinėse misijose. Ši bendra atsakomybė kovoje su naujais dvidešimt pirmojo amžiaus iššūkiais dar labiau suartina mūsų tautas.

Ponios ir ponai,

Lankydamiesi Čilėje mes turime progos patirti ne tik Jūsų žmonių svetingumą, bet ir pasigrožėti nuostabia Jūsų šalies gamta ir architektūriniais šedevrais. Turiu prisipažinti, kad mane žavi ir šių grakščių istorinių La Moneda rūmų architektūra, ir nuostabūs jų sodai. Ir nors šie rūmai vadinasi Pinigų namais (House of Money- La Moneda), bet jų grožis yra neįkainojamas jokia kiekybine išraiška. Aš džiaugiuosi, kad šiandien mane lydi ir lietuvių verslininkų delegacija. Esu tikras, kad vieni iš kitų galime daug ko pasimokyti: Čilė gali didžiuotis viena stipriausių ekonomikų visame regione. Lietuva didžiuojasi sėkmingai įvykdytomis reformomis, kurios pateikiamos kaip pavyzdys daugeliui su Europos Sąjunga siekiančių suartėti valstybių.

Tikiuosi, kad lietuvių verslininkų užmegzti ryšiai su Jūsų šalies verslininkais padės mums geriau išnaudoti didelį Lietuvos ir Čilės verslo potencialią. Kartais jo neišnaudojame vien dėl to, kad per mažai žinių turime vieni apie kitus. Argi daug čiliečių verslininkų žino, kad Lietuvos uostas Klaipėda yra vienas iš nedaugelio neužšąlančių uostų Šiaurės Europoje, galintis pasiūlyti gerų logistikos galimybių tiems verslininkams, kurie ketina žengti į gretimas Skandinavijos, Rusijos ar Vidurio Europos rinkas? Savo ruožtu Lietuva tikisi, kad ir Čilės uostai draugiškai priims laivus su Lietuvos vėliava. Juk kuo daugiau vieni kitiems padėsime, kuo glaudesni bus mūsų verslo ryšiai, tuo turtingesni bus mūsų žmonės.

Lietuva ir Čilė jau šiandien turi didelį pagalbininką, padedantį bendrauti mūsų tautoms. Norėčiau padėkoti Lietuvos garbės konsului Felizárdui Figeróa už jo indėlį stiprinant mūsų tautų draugystę. Lietuvos vardą Čilėje garsina ir Santjago Gabrieliaus Mistralio universiteto garbės daktaras, Lietuvos pilietis Julius Kakarieka Silius, kurio mokslinė veikla yra žinoma ir kaimyninėse valstybėse.

Džiaugiuosi, kad Čilė yra ne tik matoma, bet ir pažįstama Lietuvoje. Daugelis lietuvių yra skaitę magiško realizmo kupinus Izabelės Alljendės, Gabrielos Mistral, Pablo Nerudos ir kitų Jūsų iškilių rašytojų kūrinius.

Geresniam mūsų tautų pažinimui pasitarnautų ir didesni turistų srautai. Aš kviečiu čiliečius atvykti į Lietuvą ir pajausti tą energiją, su kuria Lietuvos žmonės kuria savo ateitį nepriklausomoje valstybėje. Kitais metais Lietuva švęs savo Vardo paminėjimo tūkstantmečio Jubiliejų, o Vilnius taps Europos kultūros sostine. Mūsų šalyje vyks daug renginių ir festivalių, kuriuose norėtume matyti ir mūsų draugus iš Čilės. Net neabejoju, kad Jus sužavės ir Vilniaus senamiestis, kurio grožis ir istorinis paveldas yra įvertintas ir saugomas UNESCO.

Šiuo vizitu noriu paskatinti dar didesnį mūsų žmonių susidomėjimą vienų kitais. Pažinkime vieni kitus, skatinkime studentų, mokslininkų mainus, keiskimės parodomis, menininkų darbais ir jų kolektyvais. Tam tikslui būtų prasminga pasirašyti sutartis, kurios sukurtų naujų galimybių Lietuvos ir Čilės kultūrų dialogui.

Mūsų šalių bendradarbiavimo galimybes išplečia ir Lietuvos narystė Europos Sąjungoje. Lietuva jau įsitraukė į ES, Lotynų Amerikos ir Karibų valstybių strateginę partnerystę. Tikiuosi, kad ateinančiais metais sugebėsime išnaudoti mums atsiveriančias daugiašalio ir dvišalio bendradarbiavimo galimybes, taip dar labiau suartindami dvi laisvę mylinčias lietuvių ir čiliečių tautas.

Ponios ir ponai,

Prašau Jūsų pakelti šį tostą už Gerbiamosios Prezidentės sveikatą, už vis stiprėjančią Lietuvos ir Čilės draugystę, už mūsų žmonių laisvę ir gerovę! Salud!

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti