Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba atidengiant paminklinę lentą Ignotui Domeikai
2008-07-23  
Nuotrauka

2008 m. liepos 22 d. Casa Ignacio Domeyko (Santjagas, Čilė)

Man didelė garbė būti čia kartu su Jumis ir atidengti šią paminklinę lentą vienam įžymiausių iš mūsų krašto kilusių žmonių. Ignoto Domeikos namai man paliko neišdildomą įspūdį. Tai namai, kuriuose gyva ne tik svarbi Lietuvos istorijos dalis, bet ir jos esmė. Šie namai primena, kad mūsų valstybės istorija neatsiejama nuo Lenkijos ar Baltarusijos istorijos, o lietuvių kultūra neatsiejama nuo lenkų, baltarusių, o taip pat ir kitų - rusų, gudų, žydų, totorių ar karaimų tautų - kultūrų.

Tuo metu, kai Ignotas Domeika gyveno, studijavo ir dirbo Vilniuje, mūsų šalis buvo okupuota carinės Rusijos, tačiau išlaikė savitą įvairių tautų kultūrų mišinį ir tarpusavio toleranciją. Gimęs dabartinės Baltarusijos teritorijoje, vėliau studijavęs ir dirbęs Vilniaus universitete, Ignotas Domeika save laikė ir lietuviu, ir lenku, laikė Aiejų Tautų Respublikos – ir Lietuvos, ir Lenkijos - patriotu ir kiekviena šių tautų šiandien gali vadinti Ignotą Domeiką savo sūnumi.

Tačiau jis buvo ir savo antrosios tėvynės – Čilės - patriotas. Čia jis atrado tikrąjį savo pašaukimą, čia, prie šiuose namuose stovinčio rašomojo stalo, užrašė svarbiausius savo pastebėjimus ir sukūrė šiandien žmonijos paveldu tapusius darbus.

Džiaugiamės matydami kaip jo šeimos palikuonys, kurių pasklidusių pasaulyje yra beveik trys šimtai, laiko garbe būti jo šeimos nariais. Didžiuojamės šiandien Ignoto Domeikos vardą girdėdami daugybėje pavadinimų – geologinių, geografinių, botaninių, gatvių, miestų vardų. Didžiuojamės, kad šis iškilus žmogus, būsimasis Čilės universiteto rektorius, kaip asmenybė formavosi būtent Vilniaus universitete, brandinamas filomatų ir filaretų idėjų, slapta puoselėjamų ankštuose Vilniaus kiemuose, tuometinio akademinio Vilniaus jaunimo.

Mūsų pažintis su Ignotu Domeika turi tęstis, nes jo gausaus palikimo tyrinėjimas dar nėra užbaigtas ir kaskart atskleidžia naujų, įdomių ir svarbių mokslo istorijos faktų.

Domeika – pasaulio pilietis. Būtent pasaulietiškumas ir universalios vertybės, kuriomis tikėjo ir kurias puoselėjo I. Domeika, yra pavyzdys mums visiems. Jo gyvenimas yra pavyzdys kiekvienam savo gyvenimą ir laimę ne Lietuvoje kuriančiam lietuviui, kaip savo kilniais tikslais ir didžiais darbais reikia dirbti visos žmonijos labui, o kartu labai mylėti ir garsinti savo šalį.
 
"...ar Kordiljeruose mirsiu, ar Paneriuose - mirsiu lietuviu..." – rašė Ignotas Domeika. Ši paminklinė lenta bus dar vienas atminimo ženklas šiam iškiliam lietuviui.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti