Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus tostas Ukrainos Prezidento ir Ponios Katerynos Juščenkų garbei surengtoje oficialioje vakarienėje
2008-05-12  

Jūsų Ekscelencija Prezidente,
Gerbiamoji Ponia Kateryna,
Ponios ir ponai,

ЩИРО ВІТАЮ СВОЇХ ДОРОГИХ ДРУЗІВ ВІКТОРА І КАТЕРИНУ ЮЩЕНКО, А ТАКОЖ УСЮ УКРАЇНСЬКУ ДЕЛЕГАЦІЮ В СТОЛИЦІ ЛИТВИ. (Nuoširdžiai sveikinu savo brangius bičiulius Viktorą ir Ketryną Juščenkas, o taip pat - visą ukrainiečių delegaciją Lietuvos sostinėje)

Istorija lėmė, kad mūsų tautų likimai glaudžiai susipynė. Ne vieną šimtmetį taikiai gyvenome bendroje valstybėje. Vėliau priešinomės sovietiniam režimui, Dainuojančios ir Oranžinės revoliucijų metu petys į petį ėjome laisvės keliu. Iš lietuvių ir ukrainiečių tautų bendrų kovų ir bendro likimo kyla gilus savitarpio simpatijos ir supratimo jausmas -- mūsų glaudžios strateginės partnerystės pagrindas.

Laisvė. Tautiškumas. Valstybingumas. Šie trys žodžiai yra persmelkę didžio ukrainiečių tautos poeto Taraso Ševčenkos ir lietuvių dainiaus Maironio kūrybą ir gyvenimus. Simboliška, kad dalį jų abu klasikai praleido atitinkamai Vilniuje ir Kijeve.

Esu įsitikinęs, kad šių dviejų iškilių asmenybių pavyzdžiai ateityje lietuvius ir ukrainiečius dar labiau skatins domėtis vienas kito literatūra, kultūra, istorija. Branginkime šį dvasinį paveldą, mūsų žmonėms suteikiantį stiprybės bendriems darbams. Nebijokime atvirai kalbėti apie savo praeitį, keistis ir kurti drąsius ateities planus. Tik pažinę savo šaknis ir kartu tvirtai gindami laisvės, teisingumo bei demokratijos principus, sukursime vieningą, saugią ir klestinčią Europą, kuriai priklauso ir Ukraina, ir Lietuva. Tai yra didžiausias šios dienos Lietuvos ir Ukrainos iššūkis. Kaip pasiekti šį tikslą?

Pirma, artindami prie Europos Sąjungos ir NATO tas valstybes, kurios apsisprendė žengti demokratijos, reformų ir teisės viršenybės keliu. Tai yra tvarus ir efektyviausias kelias kurti gerovę savo piliečiams. Lietuva šiame kelyje palaiko ir palaikys Ukrainą, Gruziją, Moldovą.

Antra, privalome palaikyti pokyčius tose valstybėse, kurių piliečiai šiandien dar tik kovoja dėl laisvės ir demokratijos vertybių. Turime siekti efektyvaus „įšaldytų“ konfliktų sprendimo, ryžtingiau įgyvendinti projektus, užtikrinančius mūsų ir visos Europos energetinį saugumą. Mes intensyviai ieškome naujų sprendimų ir projektų, didinančių energetinį saugumą. Apie šiuos projektus turi girdėti ne tik mūsų regionas, bet visa Europa.

Ar sugebėsime tęsti šiuos pradėtus darbus ir drauge kurti saugią ir vieningą Europą? Ar sugebėsime pakelti šią atsakomybės naštą? Neabejoju, kad tai yra mūsų jėgoms. Šį tikslą pasieksime greičiau, jei šiandien Vilniuje Jūsų vizito metu paskelbtai Lietuvos ir Ukrainos strateginei partnerystei suteiksime konkretų turinį. Todėl kviečiu šalių diplomatus ir kitus pareigūnus parengti strateginės partnerystės gaires, kuriose būtų numatyti artimiausioje ateityje mūsų laukiantys darbai ir konkretūs įsipareigojimai.
 
Gerbiamasis Prezidente, šis Jūsų apsilankymas dar kartą patvirtino ne tik istorijos nulemtą, bet ir sąmoningai pasirinktą mūsų tautų nuoširdžią draugystę, šiandien peraugusią į strateginę šalių partnerystę.

Keliu taurę į Jūsų, Gerbiamasis Prezidente, ir į Jūsų, Ponia Kateryna, sveikatą, už mūsų tautų draugystę ir gerovę.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti