Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta per Sausio 13-osios valstybinių apdovanojimų įteikimo ceremoniją
2008-01-13  

Gerbiamieji laisvės gynėjai,
Iškilmingos ceremonijos viešnios ir svečiai!

Septynioliktą kartą minime sausio tryliktosios metines. Laisvės gynėjų dieną minime kaip istorinį įvykį, tapusį mūsų valstybės ir žmonių brandos išbandymu, kurį įveikusi, Lietuva naujomis jėgomis ėmėsi kurti laisvą demokratišką gyvenimą.

Šiandien pagerbiame mūsų bendrapiliečius, kurie išdrįso stoti prieš smurtą, melą ir vergovę, prieš žmoniškumą traiškančius tankus ir žmogiškąjį orumą trypiančius desantininkus.

Prie svarbiausių atgimusios valstybės objektų kruvinąją sekmadienio naktį skubėjo Lietuvos žmonės. Darė tai ne iš pareigos. Mus šiuo Laisvės keliu vedė kažkas daugiau nei vien pareiga. Tikėjimas tėvyne, laisvės ir tiesos troškimas, noras savarankiškai kurti nepriklausomą Lietuvą ir savo ateitį buvo kelrodžiai skubant Atkuriamojo Seimo, televizijos bokšto, Lietuvos televizijos ir radijo link.

Prie sausio tryliktosios laužų visi tie šimtai tūkstančių bevardžių herojų budėjo ne tam, kad taptų didvyriais, kad būtų liaupsinami ir lauktų apdovanojimų. Lietuvos žmonės buvo ten, nes aiškiai suprato ir jautė – jie paprasčiausiai negali ten nebūti. Nes negalima leisti brutaliai prievartai nužudyti ilgus dešimtmečius puoselėtos ir brandintos svajonės apie laisvą Lietuvą.

Gerbiamieji,

Sausio tryliktosios vieningoji dvasia negali būti pasmerkta senačiai ir užmarščiai. Neturime leisti šiam brangiam laisvės dienų atminimui pranykti istorijos vingiuose, privalome jį išsaugoti ir perduoti jaunajai kartai. Sausio 13-osios atminimo medalis yra viena iš ypač svarbių tų šaltų žiemos naktų relikvijų. Tai simbolis ir ženklas ateities kartoms, liudijantis apie Jūsų, ten dalyvavusių, ryžtą, atkaklumą ir tikėjimą Lietuva.

Šiandien dėkoju Jums -- Lietuvos laisvės gynėjams ir sergėtojams. Dėkoju visiems, kurių dėka mūsų gyvenimas išsaugo žmogiškojo orumo, teisingumo ir laisvės idealus. Likite pavyzdžiu jaunajai kartai, kaip reikia kovoti dėl idealų. Ačiū Jums.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti