Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta konferencijoje "Destruktyvus elgesys ir alkoholis"
2007-11-29  


Jūsų Eminencija,
Gerbiamieji konferencijos dalyviai,

Ypač džiaugiuosi, kad paskutiniu laiku dėmesys krypsta ne vien tik į vyriausybines organizacijas, bet daugiau jo skiriama visuomenės aktualioms socialinėms problemoms, kurios vis labiau ryškėja.

Jau antrą dieną šiuose rūmuose kalbame apie didžiausius Lietuvos skaudulius – apie skurdą, prievartą, alkoholizmą ir kitas mūsų kaimynų ir artimųjų gyvenimo žaizdas.

Deja, tokia yra mūsų gyvenimo tikrovė. Šios temos, dažnai gožiamos smurto ir nusikaltimų protrūkio, nesitraukia iš pirmųjų dienraščių puslapių ir lyg virusas plinta Lietuvoje. Kasdien mus liūdina vis šiurpesni nusikaltimai ir prievarta, kurių priežastis dažnai būna būtent alkoholis.

Žvelgdami vien tik į oficialią statistiką, galbūt galėtume pernelyg nenuogąstauti. Jos skaičiai liudija, kad alkoholio Lietuvoje suvartojama panašiai kaip ir daugelyje kitų Vakarų Europos šalių.

Tačiau kasdienybėje regime kiek kitokią realybę, kurią patvirtina ir mokslininkų sukaupti duomenys. Pastaraisiais metais keletą kartų padidėjęs alkoholinių psichozių skaičius įspėja, kad alkoholio suvartojama gerokai daugiau nei atskleidžia statistiniai duomenys. Alkoholio vartojimo problemos aktualumą netiesiogiai patvirtina ir išaugęs mirtingumas nuo išorinių priežasčių, nemažėjantis nusikalstamumas ir kiti skaudūs faktai.

Duomenys dar kartą patvirtina, kad alkoholio vartojimas yra svarbiausia daugelio socialinių problemų priežastis. Ši problema lemia didžiąją dalį nusikalstamumo, savižudybių, nelaimingų atsitikimų, skyrybų ir prievartos šeimoje. Kita vertus, tai nėra tik socialinė ir visuomeninė žaizda. Tokios alkoholio vartojimo pasekmės, kaip nedarbingumas, pravaikštos, darbo traumos bei daugybė kitų skaudžiai atsiliepia visai šalies ekonomikai.

Sukrečia ir tai, kad dėl alkoholio vartojimo kasmet miršta vis daugiau jaunų žmonių, daugėja autoįvykių. Deja, girtumas yra viena iš dviejų pagrindinių avarijų keliuose priežasčių.

Apie tai girdime nuo ryto iki vakaro - iš televizijos, radijo, tačiau bent iki šiol tikrai ryškaus protrūkio gerąja prasme nejaučiu ir nematau.

Ypač didelį nerimą kelia ir jaunėjantis alkoholio vartotojų amžius. Per kelerius metus alkoholiu apsinuodijančių paauglių skaičius išaugo net dvigubai. Jei anksčiau medikų pagalbos prireikdavo alkoholiu apsinuodijusiems 15-mečiams ir 16-mečiams, tai dabar tenka gydyti ir 11-os ar 12-os  metų vaikus. Tai šiurpi realybė, su kuria taikstytis jau neturime nei teisės, nei laiko.

Pagal alkoholio vartojimo mastą ir jo sukeliamą žalą Lietuva tapo viena pirmaujančių šalių Europoje. Esu įsitikinęs, kad privalome užkirsti kelią tokioms tendencijoms ir situaciją keisti iš esmės. Būtina kuo skubiau peržiūrėti dabartinę šalies alkoholio kontrolės politiką ir imtis neatidėliotinų veiksmų. Nesant nuoseklios alkoholio kontrolės politikos skatinamas alkoholio vartojimas, o tai neigiamai veikia visuomenės sveikatą ir šalies gerovę.

Deja, esama situacija rodo, kad iki šiol priimti sprendimai buvo neveiksmingi arba, dar blogiau – jie buvo neįgyvendinti. Manau, kad vienas blogiausių pavyzdžių – Alkoholio kontrolės įstatyme įtvirtinta nuostata, draudžianti parduoti alkoholį nepilnamečiams, tačiau tikrovė yra kitokia. Vieša paslaptis, kad įstatymas nevykdomas ir svaigalai jaunimui parduodami. Tai rodo, kad siekis sumažinti alkoholio problemos mastą ilgą laiką, deja, buvo tik deklaratyvus. Todėl esu įsitikinęs, kad vien valstybinės institucijos, be visuomenės sąmoningumo ir paramos, yra nepajėgios užtikrinti veiksmingo alkoholio kontrolės politikos įgyvendinimo.

Pastaruoju metu politikai, žiniasklaida ir visuomenė plačiai aptarinėja alkoholio kontrolės politikos priemones. Ilgą laiką ši problema buvo visiškai ignoruojama, net pamiršta. Tačiau dabar, karštligiškai skubant ir siūlant ne visuomet tinkamus sprendimus, ieškoma būdų, kaip mažinti skaudžias besaikio alkoholio vartojimo pasekmes.

Gana dažnai girdime ir visiškai nepagrįstų siūlymų, kurie alkoholio plitimo ne tik nesustabdytų, bet dar labiau pagilintų ir taip giliai įsišaknijusias problemas. Esu įsitikinęs, kad sprendžiant visuomenės sveikatos problemas ir formuojant alkoholio politiką būtina remtis ne nuomonėmis, pažiūromis ar įsitikinimais, o faktais.

Džiaugiuosi, kad šiandien galėsime susipažinti su naujausiais Lietuvos mokslininkų atliktų tyrimų rezultatais. Tikiuosi, kad mokslininkų išsakytos mintys ir rekomendacijos padės kurti kokybiškai naują požiūrį į visuomenės sveikatos aktualijas ir bus svarbios rengiant veiksmingesnę alkoholio kontrolės politiką.

Jei to nepadarysime, kiekvienas iš mūsų, esantis salėje, bus už tai atsakingas. Ir tikrai nenorėčiau, kad kaltė už mūsų ateities kartas kristų mums.

Ačiū jums, kad esate čia.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti