Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba apskritojo stalo diskusijoje „Europos Sąjungos biudžeto reforma: nuo klausimų link atsakymų“
2007-10-12  

Gerbiamieji renginio dalyviai,

Man labai džiugu Jus vėl matyti čia, šioje salėje, jau antrą kartą susirinkusius diskutuoti Europos Sąjungos biudžeto reformos klausimu.

Prieš pusmetį mums visiems iškilo daugybė klausimų: Ką būtina keisti, kad biudžetas taptų modernesnis ir atitiktų pasikeitusios Europos Sąjungos poreikius? Kaip įsivaizduojame pačią biudžeto reformą? Kokios pozicijos turėtų laikytis Lietuva? ir daugelis kitų. Rasti atsakymus nėra lengva, tad ir nesitikiu, kad iš karto galėsime tiksliai atsakyti į visus klausimus. Tai reikalauja nemažo įdirbio, kad patys galėtume suprasti, ko tikimės iš Europos Sąjungos biudžeto reformos ir kokią Europos Sąjungą įsivaizduojame ateityje.

Visgi norėčiau pasidžiaugti, kad kuo toliau, tuo greičiau judame tų klausimų link, ieškodami atsakymų. Rugsėjo mėnesį Europos Komisija paskelbė komunikatą „Pertvarkykime biudžetą ir pakeiskime Europą“. Šis dokumentas yra skirtas viešoms konsultacijoms dėl Europos Sąjungos biudžeto reformos. Tikiu, kad jo pavadinimas taps šūkiu, kuris privers Europos Sąjungos nares susimąstyti, įsiklausyti ir aktyviai bei atvirai diskutuoti įgyvendinant bendrus interesus. 

Džiugu, kad ir Lietuvoje diskusijos įgyja pagreitį. Atlikta studija apie Europos Sąjungos biudžeto reformos poveikį Lietuvai, kurioje pateikiami galimi Europos Sąjungos biudžeto reformos scenarijai ir palankiausias scenarijus Lietuvai. Tikiu, kad ši studija dar labiau pagyvins diskusijas dėl Europos Sąjungos biudžeto reformos Lietuvoje.

Esu įsitikinęs, kad, formuodami Lietuvos poziciją ir vertindami Lietuvos bei Europos Sąjungos interesus, turime vadovautis bendraisiais principais. Visų pirma, atkreiptinas dėmesys į pridėtinę vertę kuriančių projektų finansavimą, kuris susijęs su Europos Sąjungos vaidmens pasaulyje ir regione didinimu bei ūkio konkurencingumo augimu. Antrasis, bet visiškai lygiavertis savo svarba principas – siekti kuo mažesnio bendrosios rinkos iškraipymo. Čia ypatingas dėmesys turi būti skiriamas bendrosios žemės ūkio politikos reformai, nes iš esmės nuo to priklausys, kokį biudžetą turėsime ateityje.

Todėl tikiuosi, kad šiandien išgirsime konkrečių pasiūlymų iš Jūsų. Tikiu, kad ši diskusija prisidės prie tolesnės Lietuvos pozicijos Europos Sąjungos biudžeto reformos klausimais formavimo. Turime išgryninti savo poziciją ir ją tinkamai pristatyti visuomenei, nes Lietuvos pozicija bus visavertė tik tada, kai dėl jos bus daug ir viešai diskutuota. Be to, būtinas nuolatinis dialogas su kitomis šalimis narėmis, nes turime žinoti, kokiais klausimais ir su kuriomis valstybėmis galime būti sąjungininkai, kokie galimi kompromisai, kaip diskutuoti su kitomis šalimis joms jautriais klausimais.

Tad linkiu konstruktyvios diskusijos ir tikiuosi, kad atvirai išsakysite tai, kas Jums kelia nerimą, ir visi kartu bandysime rasti atsakymus į mums rūpimus klausimus.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti