Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta Švedijos verslo apdovanojimų 2007 ceremonijoje
2007-10-03  
Nuotrauka

Jūsų Ekscelencijos,
Gerbiamieji verslo bendruomenės atstovai,
Ponios ir ponai!

Man labai malonu pradėti šį ypatingą renginį – Švedijos verslo apdovanojimų 2007 ceremoniją. Norėčiau padėkoti Švedijos ambasadorei poniai Malinai Kärre ir Švedijos prekybos tarybos Lietuvoje vadovui Mantui Zalatoriui už pastangas, entuziazmą ir iniciatyvą suartinti mūsų šalis.

Nuo nepriklausomybės atgavimo Lietuva su Švedija užmezgė glaudžius ir konstruktyvius santykius įvairiose srityse. Šiandieniniame Europos kontekste produktyvus mūsų šalių dialogas tapo dar aktualesnis. Pamažu didėjančios Švedijos investicijos Lietuvoje ilgainiui atsipirko. Švedija yra trečioji didžiausia investuotoja Lietuvoje, per 2006 metus į mūsų šalies ekonomiką investavusi maždaug tris milijardus litų. Lietuvoje veikia daugiau kaip šimtas Švedijos įmonių, o daugiau nei keturi šimtai Lietuvos bendrovių savo produktus bei paslaugas eksportuoja į Švediją. Tai sukuria įvairių verslo galimybių, plečia tarpkultūrinį pažinimą ir gerina mūsų šalių integraciją į pasaulinę kultūrą bei verslą.

Lietuva ir Švedija jau padėjo stiprius bendradarbiavimo pamatus kultūros ir verslo srityse, todėl noriu tikėti, kad šį bendradarbiavimą galime sėkmingai išplėsti ir perkelti į jautresnes sritis. Visi žinome Europos energetikos sektoriaus problemas. Nuoširdžiai tikiu, kad mūsų šalys gali sustiprinti partnerystę energetikos, ypač elektros energijos, srityje. Taip mes ne tik sutvirtintume Baltijos valstybių ir Šiaurės Europos ryšius, bet ir padarytume savo energetikos rinkas konkurencingesnes. Man be galo malonu pasakyti, kad Švedijos konsultacinė įmonė SWECO International baigė elektros tilto tiesimo tarp Lietuvos ir Švedijos projekto analizę ir pateikė teigiamas išvadas dėl šio projekto perspektyvų. Šis tiltas ne tik sujungtų Lietuvos ir Skandinavijos elektros sistemas, bet, be abejonės, turėtų ir gerokai didesnį poveikį. Tikiuosi, kad jis suartins mūsų visuomenes, išplės socialinius tinklus ir paspartins mūsų šalių bei viso Baltijos regiono suartėjimo procesą.

Ponios ir ponai!

Lietuvos ekonomikos augimas dabar siekia 8-9 procentus, ir analitikai spėja, kad artimiausioje ateityje jis viršys ES vidurkį. Norėčiau pabrėžti, kad Lietuva išsikėlė drąsų tikslą – iki 2020 metų pasiekti Europos Sąjungos vidutinį bendrojo vidaus produkto (BVP) lygį. Tai įmanoma padaryti, jei ir toliau laikysimės nugalėtojų mąstysenos ir ryžtingai sieksime įgyvendinti reformas, perimti geriausias praktikas ir kurti naujoves, vis labiau integruodami savo rinkas.

Tikiu, jog galime išnaudoti šią situaciją taip, kad visi laimėtume. Tik mokydamiesi ir bendrai plėtodami verslą, galime užtikrinti sėkmingą dviejų skirtingų tautų ir kultūrų bendravimą. Tarpkultūrinis bendravimas leidžia viso pasaulio žmonėms suprasti vieniems kitus ir taip plėtoti savo kūrybiškumą bei naujoves.

Ilgą laiką pagrindinis Lietuvos konkurencingumo požymis buvo pigi darbo jėga. Visi žinome, jog taip nebėra. Lietuva nuo imitacinio ekonomikos plėtros modelio pereina prie novatoriškų technologijų. Būtent šiuo laikotarpiu mums reikia naujų iniciatyvų. Mes žavimės Švedijos tvariu konkurencingumu. Tiek viešajame, tiek verslo sektoriuose Švedija sugeba prisitaikyti ir išlikti viena labiausiai išsivysčiusių ir modernių valstybių pasaulyje. Nuoširdžiai tikiu, kad ir lietuviai gali kai ko išmokyti savo kolegas švedus. Taigi šių dviejų šalių bendravimas yra būtinas ir naudingas abiem pusėms.

Tačiau kai kurie Lietuvos ekonomikos rodikliai manęs nedžiugina. Nors mūsų ūkis auga sparčiai ir pajamos didėja, viena didžiausių problemų vis dar tebėra infliacija. Pagal kai kuriuos statistinius skaičiavimus šiais metais infliacija sieks 5,6 procento ir tik šiek tiek sumažės ateinančiais metais. Man nerimą kelia ir Lietuvos pozicija Pasaulio banko verslo sąlygų ataskaitoje, kurioje iš 16 vietos nusmukome į 26-tą. Tai rodo, kad nepakankamai veržliai vykdome reformas, tad skatinu Vyriausybę labiau stengtis.

Prieš 2008 metais vyksiančius parlamento rinkimus gali išpopuliarėti populistinės praktikos, tačiau, galiu Jus patikinti, gerbiamieji, kad asmeniškai reikalausiu Lietuvos Vyriausybės užtikrinti tinkamas politikos kryptis infliacijai mažinti ir reformų tempui palaikyti. Be to, raginsiu panaikinti kliūtis užsienio investicijoms. Tikiu, kad, dirbdami kartu, sugebėsime įgyvendinti šiuos tikslus.


Ponios ir ponai!


Tarptautiniai ryšiai, tarpkultūrinis bendradarbiavimas ir bendri veiksmai -- tai pagrindiniai produktyvios, patrauklios, veiksmingos ir modernios visuomenės bruožai. Linkiu Jums vertingų ryšių ir sandorių, perspektyvių pažinčių ir sėkmės būsimuose verslo projektuose.

Dėkoju.

Prezidento spaudos tarnyba
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti