Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta Laisvės dienos proga
2007-08-30  
Nuotrauka

Iškilmių viešnios ir svečiai, pilietės ir piliečiai,

Keturioliktą kartą Lietuva naujus mokslo metus pasitinka be svetimos kariuomenės. Minime Laisvės dieną ir keturioliktąsias metines įvykio, po kurio mūsų valstybė tapo nepriklausoma ne tik teisiškai, bet ir faktiškai. Prisimename ir vertiname šią istorijos pamoką, kurios išvada paprasta: teisi ir teisinga žmonių valia visada stipresnė už galingiausius ginklus. O būti su tiesa – tai ir yra būti iš tikrųjų laisviems.   

Daugelis iš mūsų čia esančių gerai atsimena, ką veikė ir ką reiškė svetima jėga Lietuvoje. Kalbu ne tik apie taikių gyventojų žudynes Sausio 13-ąją. Svetima kariuomenė ne tik sėjo ir didino visuomenės nerimą bei abejones, ji trukdė normaliam darbui valstybės viduje ir trikdė užsienio politiką. Todėl tik okupantams palikus Lietuvą atsivėrė tikrosios galimybės kurti visavertį, orų ir europietišką gyvenimą.

Ir, beje, – deramai įprasminti savo laisvę. Būtent tada naują veiklos etapą pradėjo mūsų krašto apsaugos sistema, diplomatinis korpusas. Būtent tada smarkiai pasikeitė kitų valstybių požiūris į Lietuvą, o mūsų valstybingumas žengė tvirtą žingsnį tvirtybės link.      

Labai nenorėčiau, kad kai kada mūsų tarpe vėl pasigirstų saviniekos gaidos – esą nemokame naudotis laisve, gal net nesame jos verti. Žinoma, galime ir privalome tvarkytis geriau ir pažangiau žengti į priekį. Bet prisiminkime, iš kur, su kokia skaudžia patirtimi į savo laisvę atėjome, palyginkime savo padėtį su kitomis valstybėmis ir turėsime sutikti: padaryta tikrai nemažai. Ir šalies dabarčiai, ir augančioms mūsų piliečių kartoms.

Laisvės diena gražiai sutampa su naujųjų mokslo metų pradžia. Ne kartą kalbėjau, kad laisvė, mokslas ir švietimas – glaudžiai susijusios, neatskiriamos vertybės. Tačiau čia slypi ir grėsmė, kad dvi šventės gali užgožti viena kitą. Jaunimui, moksleiviams, būtina žinoti, kodėl Laisvės dieną minime būtent rugpjūčio 31-ąją.

Ši diena turėtų būti svarbus patriotinio auklėjimo akcentas ir tokia pat iškalbinga bei lemtinga tėvynės istorijos data, kaip Kovo 11-oji ar Sausio 13-oji.

Prieš septyniolika metų buvo daug abejojančių galimybe atkurti nepriklausomybę, prieš keturiolika metų – galimybe atsikratyti svetimos kariuomenės. Tačiau gyvenimas liudija, kad drąsa veikti realizuoja pačias ambicingiausias idėjas. Neužmirškime to, kurdami savo valstybę. Tad sveikinu visus šios prasmingos istorinės šventės proga ir linkiu: būkime laisvi pačia kūrybingiausia, pačia turiningiausia šio žodžio prasme. Nebijokime ir didžiuokimės savo laisve.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti