http://archyvas.lrp.lt/lt/news.full/7882

Airijos sėkmės pavyzdys yra įkvėpimo šaltinis Lietuvai, sako Lietuvos Prezidentas
2007-05-23  

Trečiadienis, gegužės 23 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentas priėmė į Lietuvą atvykusią Airijos Respublikos Prezidentę Merę Makelis (Mary McAleese). Tai pirmasis valstybinis Airijos Prezidentės M.Makelis vizitas Lietuvoje.
Valstybių vadovai dvišalio susitikimo metu aptarė Lietuvos ir Airijos santykius, bendradarbiavimą Europos Sąjungoje, tarptautines aktualijas, ES santykius su Rytų Europos valstybėmis, žinių ekonomikos plėtros perspektyvas.
Sveikindamas Airijos Prezidentę M.Makelis V. Adamkus pabrėžė, kad jam ypač malonu priimti šalies, su kuria Lietuvą sieja ypatingi ryšiai ir partnerystė, vadovę. „Lietuvą ir Airiją vienija panaši istorinė patirtis, dėmesys kalbos ir kultūros savitumui, narystė Europos Sąjungoje, bendros vertybės, tikslai ir interesai. Mus ypač suartinantis ryšys – gausi lietuvių bendruomenė Airijoje. Tai žmogiškasis tiltas, jungiantis mūsų šalis“, - teigė Prezidentas V. Adamkus.
V. Adamkus padėkojo Airijai už tai, kad ten gyvenantys lietuviai gali nevaržomai puoselėti savo kalbą, tradicijas ir jaustis lygiaverčiais bendruomenės nariais. Prezidentė M. Makelis pažymėjo, kad Airijos lietuviai labai daug prisideda prie Airijos sėkmės. V. Adamkus domėjosi Airijos patirtimi susigrąžinant į tėvynę išeivius.
„Supratome, kad kuo labiau atsiveriame pasauliui, tuo esame stipresni patys ir labiau puoselėjame savo kultūrinę įvairovę“, - pažymėjo Airijos vadovė.
Pažymėję, kad Lietuvą ir Airiją suartina sėkmingas bendradarbiavimas politinėje, mokslo, švietimo, kultūros srityse, valstybių vadovai sutarė, kad būtina aktyviau plėtoti abipusius ekonominius ryšius, skatinti investicijas.
„Airijos, „keltų tigro“, sėkmės pavyzdys Europos Sąjungoje yra įkvėpimo šaltinis Lietuvai, kuri taip pat žengia gerovės kūrimo keliu“, - teigė Lietuvos Prezidentas, pažymėdamas, kad Lietuvai labai įdomi Airijos patirtis sėkmingai įsisavinant Europos Sąjungos struktūrinius fondus, kuriant žinių ekonomiką, skatinant eksportą ir pritraukiant investicijas.
V. Adamkus pabrėžė, kad ir Lietuva yra pasirengusi pasidalinti su Airija savo žiniomis sėkmingai integruojant skirtingų tautybių ir kultūrų gyventojus, savo įdirbiu santykiuose su rytiniais kaimynais.
Airijos Prezidentės teigimu, Lietuva savo patirtimi su Europos Sąjungos rytiniais kaimynais atveria visai Europos Sąjungai naujas bendradarbiavimo perspektyvas su šiuo regionu. „Mes – Lietuva ir Airija bei visa Europos Sąjunga – turime dirbti kartu, kad šis regionas džiaugtųsi mūsų taip branginamomis laisvės, demokratijos, žmogaus teisių vertybėmis, gerove ir stabilumu“,- pabrėžė Airijos valstybės vadovė.
Prezidentas padėkojo Airijai už teikiamą paramą Lietuvoje prieglobstį radusiam Baltarusijos Europos Humanitariniam Universitetui.
Lietuvos ir Airijos vadovai aptarė žinių ekonomikos kūrimo perspektyvas abiejose valstybėse. Prezidentas pažymėjo, kad Airijos dėmesys moksliniams tyrimams, sėkmingos mokslo ir švietimo reformos yra itin vertingos pamokos panašiu keliu siekiančioms eiti valstybėms.
Valstybių vadovai apsikeitė dovanomis. Lietuvos vadovas įteikė Airijos Prezidentei Joanos Noreikaitės skulptūrą “Šalis prie jūros“ iš gintaro, sidabro, marmuro ir bronzos, jos vyrui – šešis sidabrinius Lietuvos miestų medalius. Airijos vadovė padovanojo Lietuvos Prezidentui skulptūrą – laivą iš plieno, poniai Almai Adamkienei – dubenį, inkrustuotą sidabru.

Po bendros spaudos konferencijos Airijos Prezidentė išvyko į Antakalnio kapines pagerbti žuvusių už Lietuvos laisvę atminimą.

Šiandien Airijos vadovė taip pat susitiks su Ministru Pirmininku Gediminu Kirkilu, apžiūrės Trakų pilį, apsilankys Aušros vartuose, Šventosios Dvasios cerkvėje bei Šv. Petro ir Šv. Povilo bažnyčioje.

Rytoj, gegužės 24 dieną, Prezidentė M.Makelis susitiks su Seimo pirmininku Viktoru Muntianu ir Seimo posėdyje pasakys kalbą.
Vėliau Airijos vadovė apžiūrės Vilniaus senamiestį, kartu su Prezidentu V.Adamkumi stebės airių muzikos grupės pasirodymą.
Ketvirtadienį popiet Airijos Prezidentė ir ją lydinti delegacija išvyks į Dubliną.


Prezidento spaudos tarnyba
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija