Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Kijeve Prezidentas V. Adamkus susitiko su Ukrainos vadovu
2006-11-14  

Antradienis, lapkričio 14 d. (Kijevas). Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus atvyko trijų dienų valstybinio  vizito į Ukrainą.

Kijeve Prezidentas Valdas Adamkus susitiko su Ukrainos Prezidentu Viktoru Juščenka. Pokalbio metu aptarti dvišaliai santykiai, bendradarbiavimo energetikos srityje klausimai, Ukrainos euroatlantinės integracijos siekiai bei padėtis šioje šalyje.

Lietuvos vadovas pažymėjo, kad šį vizitą Ukrainoje galima vadinti istoriniu, apibendrinančiu strateginius dvišalius ryšius, susiklosčiusius per 15 metų nuo diplomatinių santykių užmezgimo.

Lietuvos vadovas sakė, kad jį lydinti gausi valstybės pareigūnų, verslo ir mokslo bendruomenių atstovų delegacija buvo suformuota atsižvelgiant į Ukrainos Prezidento V. Juščenkos prašymą tęsti bendradarbiavimą su naująją Viktoro Janukovičiaus vyriausybe.

Aptariant bendradarbiavimo energetikos srityje klausimus, buvo kalbėta, kad 2010 m. uždarius Ignalinos atominę elektrinę Lietuvai gali trūkti elektros energijos. Prezidentas V. Adamkus domėjosi galimybėmis pirkti elektros energiją iš Ukrainos ir siūlė abiejų šalių ekspertams aptarti šias galimybes.

Prezidentas V. Adamkus kalbėjo apie tarptautinio bendradarbiavimo stiprinimo būtinybę bei Ukrainos siekius tapti Pasaulio prekybos organizacijos nare.

Kalbėdamas apie Ukrainos siekius tapti NATO nare Prezidentas V. Adamkus sakė: „Lietuva stengsis, kad Ukrainai būtų pasiųsta kuo daugiau teigiamų žinių iš Rygoje įvyksiančio NATO viršūnių susitikimo“, - sakė Valdas Adamkus. – „Kartu remsime Europos Sąjungos ir Ukrainos bendradarbiavimą siekiant pasirašyti ES ir Ukrainos laisvos prekybos sutartis“, - sakė Prezidentas.

Pokalbio metu taip pat diskutuota apie visuomenės informavimo NATO klausimais svarbą.

„Ukrainoje NATO vertinama ne kaip tarptautinė saugumo organizacija, o kaip karinė struktūra“, - sakė Valdas Adamkus. – „Todėl būtina raginti vakarų bendruomenės atstovus dažniau lankytis jūsų šalyje ir apie tai kalbėti su politikais bei paprastais žmonėmis“.

Ukrainos Prezidentas J. Juščenko padėkojo Prezidentui V. Adamkui už paramą Ukrainos euroatlantinės integracijos siekiams.

„Jūsų asmenyje matome savo tikruosius draugus ir partnerius“, - sakė jis.

Ukrainos vadovas taip pat išreiškė padėką Lietuvos Prezidentui už jo veiklą GUAM šalių bendrijoje ir išreiškė viltį, kad V. Adamkus nenutrauks bendradarbiavimo su šia organizacija.

Po dvišalio Lietuvos ir Ukrainos vadovų susitikimo įvyko Prezidentų tarybos posėdis.

Prezidentas V. Adamkus pažymėjo, kad simboliška , jog šis posėdis vyksta toje pačioje Marijinskij rūmų salėje, kurioje prieš keletą metų, tarpininkaujant Lietuvai ir Lenkijai posėdžiavo oponuojantys politikai bei sprendė, kaip išbristi iš politinės krizės.

„Nuo tų dienų mūsų bendradarbiavimas pažengė taip toli, kad šiandieną čia vyksta Prezidentų tarybos posėdis“, - sakė Lietuvos vadovas.
  
Prezidentas V. Adamkus kalbėjo, kad šis susitikimas liudija, jog nuo politinių deklaracijų pereinama prie konkrečių darbų.

Ukrainos vadovo nuomone, Prezidentų taryba yra puikus būdas tęsti politinį dialogą  bei keistis patirtimi euroatlantinės integracijos srityje.

Prezidentų taryboje abiejų šalių ministerijų vadovai aptarė dvišalio bendradarbiavimo klausimus ir dalijosi idėjomis, kaip aktyviau plėtoti santykius užsienio politikos, ūkio, transporto, gynybos bei kultūros srityse.

Telšių ir Šiaulių apskrities viršininkai pasirašė sutartis su savo kolegomis Ukrainoje, o vidaus reikalų viceministras Regimantas Čiupaila pasirašė sutartį su Ukrainos valstybės tarnybos valdyba dėl pagalbos tarnautojų tobulinimo.

Apibendrindamas posėdžio rezultatus Prezidentas V. Adamkus sakė: „Mane džiugina, kad užsibrėžti tikslai yra realūs, ir jeigu šiuos tikslus mes įgyvendinsime, tuomet bus akivaizdu, kad mes mokame dirbti“.

Valstybių vadovai pasirašė deklaraciją, kurioje pažymimas valstybių siekis toliau plėtoti įvairiapusį bendradarbiavimą dvišaliu, regioniniu ir visos Europos lygiu, remti tolesnę Ukrainos integraciją į euroatlantinę erdvę ir Pasaulio prekybos organizaciją.

Lietuvos Prezidentas apdovanojo Ukrainos Prezidentą V. Juščenką aukščiausiu Lietuvos valstybės apdovanojimu – Vytauto Didžiojo ordinu su aukso grandine. Lietuvos ordinais taip pat bus apdovanota nemažai iškilių Ukrainos politikų, kultūros ir visuomenės veikėjų.
 
Savo ruožtu Prezidentas V.Juščenka Lietuvos vadovui įteikė ordiną "Už nuopelnus".

Prezidento spaudos tarnyba
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti