Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
Lietuvos ir Austrijos prezidentai aptarė dvišalius santykius prekybos, energetikos, kultūros ir kitose srityse
2009-03-12  
Nuotrauka

Ketvirtadienis, kovo 12 d. (Vilnius). Vakar, kovo 11 d. vakare į Lietuvą valstybinio dviejų dienų vizito atvyko Austrijos Respublikos Prezidentas Haincas Fišeris (Heinz Fischer).  Tai yra pirmasis Prezidento H. Fišerio vizitas Lietuvoje.

Prezidentas V. Adamkus pabrėžė, kad Lietuvos ir Austrijos žmones siejančios gijos tęsėsi per visą abiejų tautų istoriją, o šiandien šie saitai labai simboliškai įprasminami bendroje Vilniaus ir Linco misijoje atstovauti Europos kultūros sostinės vardui.

Po oficialios Austrijos Respublikos Prezidento sutikimo ceremonijos valstybių vadovai pasikeitė apdovanojimais ir dovanomis.

Prezidentas V. Adamkus apdovanojo Austrijos Prezidentą H.Fišerį už asmeninę iniciatyvą plėtojant Lietuvos ir Austrijos tarpvalstybinius santykius bei gerinant abiejų šalių politinį, kultūrinį ir visuomeninį bendradarbiavimą Vytauto Didžiojo ordinu su aukso grandine.

Austrijos Prezidentas Haincas Fišeris įteikė Prezidentui Valdui Adamkui Nuopelnų Austrijos Respublikai garbės ženklo Didžiąją žvaigždę.

Prezidentas padovanojo Austrijos vadovui lietuvių dailininko Petro Repšio sukurtą sidabrinį medalį, skirtą pirmai Lietuvos valstybėje lietuvių kalba išleistai knygai 1599 metais. Austrijos vadovas padovanojo Prezidentui V. Adamkui J.& L. Lomeyr stiklo įmonės Vienoje stalo rinkinį.

Susitikimo metu Lietuvos ir Austrijos prezidentai aptarė dvišalius santykius prekybos, energetikos, kultūros ir kitose srityse. Taip pat valstybių vadovai pasikeitė nuomonėmis tarptautinės finansinės ir ekonominės situacijos klausimais, aptarė nacionalinius ir Europos Sąjungos antikrizinius planus, Europos kaimynystės politiką bei energetinio saugumo klausimus.
 
Lietuvos ir Austrijos prezidentai sutarė, kad ypatingą dėmesį reikėtų skirti ekonominio bendradarbiavimo skatinimui.

V. Adamkus pabrėžė, kad sritys, susijusios su atsinaujinančiais energijos šaltiniais, energijos panaudojimo efektyvumu, inovacijomis, mokslinių tyrimų ir plėtros projektais, yra ypač perspektyvios.

„Lietuva, atsakydama į klimato atšilimo, energetinio saugumo iššūkius, siekia pasinaudoti ir atsinaujinančios energetikos teikiamomis galimybėmis. Austrijos didžiulė patirtis vystant tvarią energetiką, Lietuvai yra neparastai įdomi ir vertinga“, - teigė valstybės vadovas.

Lietuvos ir Austrijos prezidentai išsakė vieningą nuomonę, kad siekdama atremti finansų bei ekonomikos krizę, Europos Sąjunga turi būti vieninga ir solidari, išsilaikyti bendroje rinkoje ir vieningai laikytis biudžetinės disciplinos.

Pokalbio metu Prezidentas Valdas Adamkus informavo apie Lietuvos veiksmus stabilizuojant ekonomiką.

Valstybių vadovai aptarė ES Rytų kaimynystės politiką, sutardami, kad Europos dėmesys šioms valstybėms yra išskirtinai svarbus. Prezidentas V. Adamkus pažymėjo, kad ES net ir sunkios finansinės krizės metu turi tęsti aktyvų bendradarbiavimą su artimiausiomis kaimynėmis Rytuose, siekti, kad Gruziją, Ukrainą, Moldovą bei kitas Kaukazo šalis su Europa sietų kaip įmanoma daugiau saitų – laisvos prekybos sutartys, paprastesnis vizų režimas, dvišalės pagalbos projektai.

Valstybių vadovai taip pat aptarė šiuo metu Europoje vystomus energetikos ir infrastruktūros projektus. Pristatydamas Lietuvos energetinio saugumo situaciją po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo 2009 m. Prezidentas pabrėžė, kad šiuo klausimu mūsų šalis siekia ieškoti bendrų su Europa sprendimų.

Pokalbio metu buvo aptartas ir Lietuvos bei Austrijos bendradarbiavimas tarptautinėse organizacijose, Austrijos narystė ir veikla Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje. Austrijos Federalinis Prezidentas patvirtino, kad Austrija rems Lietuvos  kandidatūrą į JT Saugumo Tarybos nenuolatines nares 2014-2015 m. kadencijai.  

 Po dvišalio Lietuvos ir Austrijos vadovų bei jų vadovaujamų delegacijų susitikimo Lietuvos užsienio reikalų viceministras Šarūnas Adomavičius ir Austrijos federalinės ekonomikos, šeimos ir jaunimo ministerijos valstybės sekretorė Kristine Marek (Christine Marek) pasirašė Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Austrijos Respublikos Federalinės Vyriausybės susitarimą dėl abipusio valstybių atstovavimo vizų išdavimo procedūrose per diplomatines atstovybes ir konsulines įstaigas.

Po bendros abiejų valstybių vadovų spaudos konferencijos Austrijos Prezidentas H.Fišeris Antakalnio kapinėse pagerbė žuvusiųjų už Lietuvos nepriklausomybę atminimą ir padėjo vainiką ant jų kapų.

Šiandien Austrijos vadovas susitiks ir su Ministru Pirmininku Andriumi Kubiliumi Trakuose.

Po pietų Lietuvos Prezidentas V. Adamkus kartu su Austrijos Prezidentu H. Fišeriu dalyvaus nacionalinės programos Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009 tarptautinės dailės parodos Gamtos ilgesys. Europos peizažai atidarymo ceremonijoje, kuri vyks Taikomosios dailės muziejuje.

Vakare Austrijos Prezidento Hainco Fišerio garbei bus surengta iškilminga vakarienė Prezidento rūmuose.

Prezidento spaudos tarnyba
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti