Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
„Būtina paspartinti teisėjų atrankos procesą ir užtikrinti aktyvesnę teismų vadovų rotaciją“, - teigia Prezidentas
2009-02-17  

Antradienis, vasario 17 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus pateikė Seimui svarstyti Teismų įstatymo 54, 55, 55¹, 65, 76, 78, 85, 912, 913 ir 98 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą.

Šalies vadovas, siekdamas padidinti teisėjų atrankos skyrimo proceso operatyvumą ir sukurti prielaidas aktyvesnei teismų vadovų ir rotacijai, teikia Seimui svarstyti Teismų įstatymo 54, 55, 55¹, 65, 76, 78, 85, 912, 913 ir 98 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą.

Lietuvos Respublikos Seimui 2008 m. liepos 3 d. priėmus Teismų įstatymo straipsnių  pakeitimo ir papildymo įstatymą buvo iš esmės pakeista Atrankos komisijos sudarymo tvarka, pretendentų į teisėjus ir teisėjų atrankos procedūros, nustatytos kai kurių subjektų, dalyvaujančių teisėjų atrankoje, funkcijos. Pradėjus šias nuostatas taikyti praktikoje, išryškėjo nustatyto teisinio reguliavimo trūkumų, lemiančių atrankoje dalyvaujančių institucijų funkcijų dubliavimąsi ir nepagrįstai pailgėjusį teisėjų atrankos procesą.

Pabrėždamas būtinybę sukurti prielaidas aktyvesnei teismų vadovų rotacijai, Prezidentas konstatuoja, kad nustatytas teisinis reguliavimas nesukuria būtinų prielaidų teismų vadovų rotacijos principui įgyvendinti, nes daugeliu atvejų į šias pareigas pretenduoja jau šias pareigas ėję asmenys. Valstybės vadovo įsitikinimu, esant tik vienam užsiregistravusiam pretendentui, neįmanoma vykdyti realios rotacijos.

Teikiamame įstatymo projekte numatyta, kad pretendentais į laisvas teismų pirmininkų, pirmininkų pavaduotojų ir skyrių pirmininkų vietas būtų laikomi visi to teismo ar skyriaus teisėjai. Tie, kurie atrankoje dalyvauti nepageidautų, Respublikos Prezidento kanceliarijai per nustatytą laiką turėtų pateikti atsisakymus. Taip būtų palengvintas kandidatų valios pareiškimas ir skatinamą daugiau teisėjų siekti minėtų pareigų.

Prezidentas V. Adamkus akcentuoja, kad parengto Lietuvos Respublikos teismų įstatymo straipsnių pakeitimo įstatymo projekto tikslas – užtikrinti operatyvų teisėjų atrankos procesą, sukurti sąlygas veiksmingesnei teismų vadovų atrankai ir užtikrinti efektyvų institucijų, atsakingų už teisėjų ir teismų vadovų atranką, darbą.

Prezidento spaudos tarnyba
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti