Lietuvos Respublikos Prezidentas
Prezidento veikla Prezidento institucija Prezidento šeima Spaudos centrasPrezidento darbo kalendorius Prezidento darbo kalendorius
Detalūs kontaktai Kontaktai
Paieška Paieška
Spausdinti spausdinti
„Visais laikais kurti kultūrą reiškė kurti valstybę“, - Nacionalinių premijų įteikimo ceremonijoje sakė Prezidentas
2009-02-16  
Nuotrauka
Pirmadienis, vasario 16 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus dalyvavo Nacionalinių premijų įteikimo ceremonijoje.

Šalies vadovo tvirtinimu, šiais metais premijos įteikimas sutampa ne tik su mūsų Nepriklausomybės švente, bet ir su Lietuvos tūkstantmečiu. Valstybės vadovas kėlė klausimą, kas pirmiausiai iškyla mintyse, išgirdus apie tokią solidžią Lietuvos istorijos erą? Gal politikų sprendimai, istorinės peripetijos ir materialinė pažanga ar vis dėlto lietuviškosios raštijos gimimas, miestų augimas su bažnyčiomis ir gatvelėmis, lietuvybės saugojimas Tėvynėje ir prisistatymas Europai bei pasauliui? „Be kultūros metmens neįmanoma įsivaizduoti nei mūsų Nepriklausomybės ir kovos už ją, nei tūkstantmetės istorijos. Visais laikais kurti kultūrą reiškė kurti valstybę, o būti abejingam menui ir kūrybai, vadinasi, sėti abejingumą piliečių sielose, nuvertinti savo dabartį ir ateitį“, - sakė V.Adamkus.

Prezidento nuomone, tai gerai suprato praeities politikai ir didikai, geranoriškai tapdavę meno mecenatais. Pasak šalies vadovo, kai kurie jų gal ir nebūtų prisiminti, jei ne paremti kultūros paminklai – pastatai, paveikslai, knygos. Valstybės vadovo įsitikinimu, jų dėka šiandien turime tai, kas per amžius buvo sukurta gražiausio, prasmingiausio, kas nenuvertėjo ir liko bendra tautos, valstybės, visų grožiui ir gėriui neabejingų žmonių vertybė.

„Tai geriausias įrodymas, jog jokiais laikais, kad ir kokie sunkūs jie būtų, negalima žiūrėti į kultūrą kaip į prabangos, pertekliaus dalyką, kuriuo reikia rūpintis tik tada, kai jau patenkinti visi kiti poreikiai. Dar skaudžiau, jei kultūra sutapatinama su laisvalaikiu ir pramoga, kurios, sunkmečiui atėjus, nesunkiai galima atsisakyti“, - teigė V.Adamkus.

Prezidentas dėkojo Nacionalinės premijos laureatams už tai, kad Lietuva dar turi savo veidą ir sielą, ir paprašė nelikti pasyviais stebėtojais, kai menkinama ar įžeidinėjama Lietuvos kultūra. „Jūsų atviro žodžio ir ryškios pozicijos itin reikia šiandien, kai žodis kultūra, atrodo, tampa neatsiejamas nuo žodžio skandalas, kai tyčia ar netyčia kuriamas įspūdis, jog kultūra neatsiejama nuo betikslio ir besaikio pinigų švaistymo“, - sakė V.Adamkus.

Anot šalies vadovo, šviesūs žmonės visada tikėjo, kad kultūra padeda pakelti tai, kas atrodo nepakeliama, padeda žmogui pranokti save, suvokti savo vietą tautoje, jos dabartyje ir istorijoje, apmąstyti ateitį. Prezidento nuomone, kultūros išstūmimas į užribį visada vedė į susiskaldymą. Valstybės vadovas paragino Nacionalinės premijos laureatus ir visus neabejingus žmones priešintis kultūros diskreditavimui, jos nužeminimui iki paprasčiausios išlaikytinės. „Jei Lietuvoje nebus kultūros, nebus ir Lietuvos“, - pabrėžė šalies vadovas.  

Prezidentas padėkojo Nacionalinės premijos laureatams Vandai Juknaitei, Rūtai Staliliūnaitei, Veronikai Povilionienei, Ramintai Šerkšnytei, Antanui Gailiui ir Deimantui Narkevičiui už tarnystę ir neabejingumą. „Parašytos ir išverstos gilios ir prasmingos knygos, nepakartojami vaidmenys, šiuolaikinė muzika, gyvai atliekama tautos kūryba ir talentingi šiuolaikinio meno kūriniai dar kartą liudija, kad Lietuvoje esama galingos jėgos, kuriančios ir ginančios gėrį, grožį, išmintį ir žmogiškumą. Ačiū, kad tikite savo meniniu pašaukimu, kad tikite Lietuva ir jos žmonėmis“, - teigė V.Adamkus.

Prezidento spaudos tarnyba
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
© 2006–2009 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija | Kontaktai | Apie netikslumus prašome pranešti